Гроскмелен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гроскмелен
Замок во Гроскмелен
Замок во Гроскмелен
Гроскмелен is located in Германија
Гроскмелен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Месни единици 3
Градоначалник Герд Милер-Хаген
Основни податоци
Површина 13,75 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.057 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01990
Повик. бр. 035755
Портал www.grosskmehlen.de
Местоположба на Гроскмелен во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°22′59″N 13°43′59″E / 51.38306° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.38306; 13.73306Координати: 51°22′59″N 13°43′59″E / 51.38306° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.38306; 13.73306

Гроскмелен (германски: Großkmehlen) е општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]