Алтдеберн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтдеберн
Замокот во Алтдеберн
Замокот во Алтдеберн
Грб на Алтдеберн
Алтдеберн is located in Германија
Алтдеберн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Месни единици 3
Градоначалник Хорст Бернштајн (независен)
Основни податоци
Површина 61,60 км2
Надм. височина 87 м
Население 2.385 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03229
Повик. бр. 035434
Портал www.altdoebern.de
Местоположба на Алтдеберн во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°38′59″N 14°01′59″E / 51.64972° СГШ; 14.03306° ИГД / 51.64972; 14.03306Координати: 51°38′59″N 14°01′59″E / 51.64972° СГШ; 14.03306° ИГД / 51.64972; 14.03306

Алтдеберн (германски: Altdöbern) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)