Шипкау

Координати: 51°31′0″N 13°52′59″E / 51.51667° СГШ; 13.88306° ИГД / 51.51667; 13.88306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шипкау
Грб на Шипкау
Шипкау во рамките на Германија
Шипкау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месни единици 6
Градоначалник Зигурд Хајнце
Основни податоци
Површина 72,91 км2
Надм. височина 109 м
Население 6.638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01993
Повик. бр. 035754
Портал www.gemeinde-schipkau.de
Местоположба на Шипкау во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°31′0″N 13°52′59″E / 51.51667° СГШ; 13.88306° ИГД / 51.51667; 13.88306

Шипкау (германски: Schipkau) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)