Шварцхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Грб на Шварцхајде
Шварцхајде во рамките на Германија
Шварцхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градоначалник Бернд Хибнер (независен)
Основни податоци
Површина 33,23 км2
Надм. височина 99 м
Население 5.568 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL (до 1994 SFB)
Пошт. бр. 01987
Повик. бр. 035752
Портал www.schwarzheide.de
Местоположба на градот Шварцхајде во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°28′59″N 13°52′0″E / 51.48306° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.48306; 13.86667Координати: 51°28′59″N 13°52′0″E / 51.48306° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.48306; 13.86667

Шварцхајде (германски: Schwarzheide) е град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 11 километри југозападно од Зенфтенберг, 110 километри јужно од Берлин и 40 километри северно од Дрезден. Малата река Песниц тече низ источниот дел од Шварцхајде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]