Ортранд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ортранд
Ортранд is located in Германија
Ортранд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Градоначалник Инго Зенфтлебен (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,34 км2
Надм. височина 110 м
Население 2.144 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 292 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01990
Повик. бр. 035755
Портал www.stadt-ortrand.de
Местоположба на градот Ортранд во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°22′0″N 13°46′59″E / 51.36667° СГШ; 13.78306° ИГД / 51.36667; 13.78306Координати: 51°22′0″N 13°46′59″E / 51.36667° СГШ; 13.78306° ИГД / 51.36667; 13.78306

Ортранд (германски: Ortrand) е град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 24 километри југозападно од Зенфтенберг и 36 километри северно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]