Бронков

Координати: 51°40′0″N 13°55′0″E / 51.66667° СГШ; 13.91667° ИГД / 51.66667; 13.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бронков
Црква во Бронков
Црква во Бронков
Црква во Бронков
Бронков во рамките на Германија
Бронков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Херберт Хеслер (независен)
Основни податоци
Површина 38,21 км2
Надм. височина 129 м
Население 569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03205
Повик. бр. 035435
Портал www.amt-altdoebern.de
Местоположба на Бронков во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°40′0″N 13°55′0″E / 51.66667° СГШ; 13.91667° ИГД / 51.66667; 13.91667

Бронков (германски: Bronkow) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)