Алтдеберн (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алтдеберн (германски: Altdöbern) е општинска заедница во округот Горен Шпревалд-Лужица, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Алтдеберн.

Општинската заедница Алтдеберн се состои од следниве општини:

  1. Алтдеберн
  2. Бронков
  3. Лукајцтал
  4. Нојпетерсхајн
  5. Ној-Зеланд

Координати: 51°39′N 14°02′E / 51.650° СГШ; 14.033° ИГД / 51.650; 14.033