Лебус (амт)

Координати: 52°25′01″N 14°31′59″E / 52.417° СГШ; 14.533° ИГД / 52.417; 14.533
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лебус (германски: Lebus) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Лебус.

Општинската заедница Лебус се состои од следниве општини:

  1. Лебус
  2. Поделциг
  3. Рајтвајн
  4. Треплин
  5. Цешдорф

52°25′01″N 14°31′59″E / 52.417° СГШ; 14.533° ИГД / 52.417; 14.533