Темниц

Координати: 52°55′59″N 12°40′01″E / 52.933° СГШ; 12.667° ИГД / 52.933; 12.667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Темниц (германски: Temnitz) — општинска заедница во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Валслебен.

Општинската заедница Темниц се состои од следниве општини:

  1. Дабергоц
  2. Меркиш Линден
  3. Шторбек-Франкендорф
  4. Темницквел
  5. Темництал
  6. Валслебен

52°55′59″N 12°40′01″E / 52.933° СГШ; 12.667° ИГД / 52.933; 12.667