Дабергоц

Координати: 52°53′59″N 12°43′59″E / 52.89972° СГШ; 12.73306° ИГД / 52.89972; 12.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабергоц
Црква Во Дабергоц
Црква Во Дабергоц
Црква Во Дабергоц
Дабергоц во рамките на Германија
Дабергоц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Градоначалник Гинтер Војт (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,59 км2
Надм. височина 43 м
Население 645 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16818
Повик. бр. 03391
Портал www.amt-temnitz.de
Местоположба на Дабергоц во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°53′59″N 12°43′59″E / 52.89972° СГШ; 12.73306° ИГД / 52.89972; 12.73306

Дабергоц (германски: Dabergotz) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)