Прејди на содржината

Вустерхаузен

Координати: 52°52′59″N 12°28′0″E / 52.88306° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.88306; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Вустерхаузен
Црква во Накел
Црква во Накел
Црква во Накел
Грб на Вустерхаузен
Вустерхаузен во рамките на Германија
Вустерхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Основни податоци
Површина 195,42 км2
Надм. височина 33 м
Население 5.755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16868
Повик. бр. 033979
Портал www.wusterhausen.de
Местоположба на Вустерхаузен во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°52′59″N 12°28′0″E / 52.88306° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.88306; 12.46667

Вустерхаузен или службено Вустерхаузен/Досе (германски: Wusterhausen) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во северозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Досе, 7 километри југоисточно од Кириц и 75 километри северозападно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)