Нојштат (Досе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат
Градска црква
Градска црква
Грб на Нојштат
Нојштат (Досе) is located in Германија
Нојштат (Досе)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Градоначалник Забине Ерлих (СДП)
Основни податоци
Површина 75,43 км2
Надм. височина 35 м
Население 3.395 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033970
Портал www.neustadt-dosse.de
Местоположба на градот Нојштат во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°52′0″N 12°25′59″E / 52.86667° СГШ; 12.43306° ИГД / 52.86667; 12.43306Координати: 52°52′0″N 12°25′59″E / 52.86667° СГШ; 12.43306° ИГД / 52.86667; 12.43306

Нојштат (Досе) (германски: Neustadt (Dosse)) — град во округот Источен Пригниц-Рупин, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Досе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]