Зиверсдорф-Хоенофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиверсдорф-Хоенофен
Црква во Хоенофен
Црква во Хоенофен
Црква во Хоенофен
Грб на Зиверсдорф-Хоенофен
Зиверсдорф-Хоенофен во рамките на Германија
Зиверсдорф-Хоенофен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Месни единици 2
Градоначалник Херман Хаке
Основни податоци
Површина 19,83 км2
Надм. височина 28 м
Население 702 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033970
Портал www.sieversdorf-hohenofen.de
Местоположба на Зиверсдорф-Хоенофен во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°49′30″N 12°24′17″E / 52.82500° СГШ; 12.40472° ИГД / 52.82500; 12.40472Координати: 52°49′30″N 12°24′17″E / 52.82500° СГШ; 12.40472° ИГД / 52.82500; 12.40472

Зиверсдорф-Хоенофен (германски: Sieversdorf-Hohenofen) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)