Ритник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритник
Црква во Ритник
Црква во Ритник
Црква во Ритник
Ритник во рамките на Германија
Ритник
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Линдов
Градоначалник Роланд Фрелих (СДП)
Основни податоци
Површина 17,66 км2
Надм. височина 40 м
Население 456 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16835
Повик. бр. 033926
Местоположба на Ритник во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°52′59″N 12°58′59″E / 52.88306° СГШ; 12.98306° ИГД / 52.88306; 12.98306Координати: 52°52′59″N 12°58′59″E / 52.88306° СГШ; 12.98306° ИГД / 52.88306; 12.98306

Ритник (германски: Rüthnick) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)