Валслебен (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валслебен
Црква во Валслебен
Црква во Валслебен
Валслебен (Бранденбург) is located in Германија
Валслебен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Градоначалник Зигфрид Лоренц (независен)
Основни податоци
Површина 31,78 км2
Надм. височина 44 м
Население 781 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16818
Повик. бр. 033920
Портал www.amt-temnitz.de
Местоположба на Валслебен во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°55′59″N 12°40′0″E / 52.93306° СГШ; 12.66667° ИГД / 52.93306; 12.66667Координати: 52°55′59″N 12°40′0″E / 52.93306° СГШ; 12.66667° ИГД / 52.93306; 12.66667

Валслебен (германски: Walsleben) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)