Филицзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филицзе
Филицско Езеро
Филицско Езеро
Филицско Езеро
Филицзе во рамките на Германија
Филицзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Линдов
Градоначалник Дитер Фишер
Основни податоци
Површина 22,82 км2
Надм. височина 50 м
Население 491 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16835
Повик. бр. 033933
Портал www.amt-lindow-mark.de
Местоположба на Филицзе во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°56′25″N 13°01′23″E / 52.94028° СГШ; 13.02306° ИГД / 52.94028; 13.02306Координати: 52°56′25″N 13°01′23″E / 52.94028° СГШ; 13.02306° ИГД / 52.94028; 13.02306

Филицзе (германски: Vielitzsee) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)