Фербелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фербелин
Црква во Фербелин
Црква во Фербелин
Грб на Фербелин
Фербелин is located in Германија
Фербелин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Основни податоци
Површина 268,16 км2
Надм. височина 40 м
Население 8.971 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16833
Повик. бр. 033932
Портал www.amt-fehrbellin.de
Местоположба на Фербелин во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°47′59″N 12°46′0″E / 52.79972° СГШ; 12.76667° ИГД / 52.79972; 12.76667Координати: 52°47′59″N 12°46′0″E / 52.79972° СГШ; 12.76667° ИГД / 52.79972; 12.76667

Фербелин (германски: Fehrbellin) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 60 километри северозападно од Берлин.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1675 тука се водела Битката кај Фербелин, во која трупите на Бранденбург ги поразиле оние на Шведска. Во 1758 во текот на Седумгодишната војна, пруските и шведските сили повторно се борела во уште една битка кај Фербелин.

Едно од најважните места за падобранство во Германија се наоѓа на локалниот аеродром.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Фербелин
 • Бецин
 • Бруне
 • Дехтов
 • Дојчхоф
 • Хакенберг
 • Карвезе
 • Кенигсхорст
 • Ланген
 • Ленцке
 • Линум
 • Манкер
 • Процен
 • Тармов
 • Валхов
 • Вал
 • Вустрау-Алтфризак

Вустрау и Алтфризак биле споени во 1970. Со 1.200 жители, споената општинска единица е најголемата во општината. Алтфризак се наоѓа помеѓу Рупинското Езеро и Бицското Езеро и припаѓал на Алт Рупин до 1872.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Победничка кула Хакенберг
 • Замок во Вустрау
 • Музеј за Бранденбург-Прусија

Луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]