Прејди на содржината

Рупинско Езеро

Координати: 52°53′31.87″N 12°49′12.25″E / 52.8921861° СГШ; 12.8200694° ИГД / 52.8921861; 12.8200694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рупинско Езеро
ПодрачјеИсточен Пригниц-Рупин, Бранденбург
Координати52°53′31.87″N 12°49′12.25″E / 52.8921861° СГШ; 12.8200694° ИГД / 52.8921861; 12.8200694
Главни приливиРин
Главни истециРин
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
8,25 км² км2
Прос. длабочина12 м м
Најг. длабочина23 м м
Надм. височина36,5 м м

Рупинско Езеро (германски: Ruppiner See) е езеро во округот Источен Пригниц-Рупин, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на надморска височина од 36,5 метри, а неговата површина е 8,25 км².

Историја[уреди | уреди извор]

Словенски утврдувања се наоѓаат на устието на Рин на северниот брег. Во 12 век била основана германска населба Рупин (сега наречена Алтрупин) на самиот брег на езерото. Неколку децении подоцна бил основан Нојрупин на југозападниот брег. Била изградена воденица во Алтфризак, помеѓу езерото и Бицзе веднаш до словенската населба Вустрау. Вустрау веројатно е најстарата населба на езерото. Околу езерото има и други села, кои главно припаѓаат на градот Нојрупин. Вустрау и Алтфризак сега се една единица во општината Фербелин.

Економско и стратешко значење[уреди | уреди извор]

Езерото било стратешки важно бидејќи било средиште на словенската област. Исто така имало и економска важност поради рибарството и сообраќајот. Изградбата на Рупинскиот Канал во 1788 ја зголемила неговата важност, бидејќи тогаш бил поврзан со Хафел и со Берлин.

Од 1898, железничката линија Кремен-Витшток го поделила езерото на два дела.

Денес, Рупинското Езеро е резерват познат како Ринлух. До почетокот на мај, водата е чувана во езерото, а потоа е испуштана низ браните во Алт Фризак за да се спречи мочуриштата да не се исушат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]