Прејди на содржината

Штидениц-Шенермарк

Координати: 52°53′45″N 12°18′15″E / 52.89583° СГШ; 12.30417° ИГД / 52.89583; 12.30417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штидениц-Шенермарк
Езерце и црква во Штидениц-Шенермарк
Езерце и црква во Штидениц-Шенермарк
Езерце и црква во Штидениц-Шенермарк
Грб на Штидениц-Шенермарк
Штидениц-Шенермарк во рамките на Германија
Штидениц-Шенермарк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Градоначалник Мартин Кребс
Основни податоци
Површина 24,34 км2
Надм. височина 40 м
Население 590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033972
Портал www.neustadt-dosse.de
Местоположба на Штидениц-Шенермарк во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°53′45″N 12°18′15″E / 52.89583° СГШ; 12.30417° ИГД / 52.89583; 12.30417

Штидениц-Шенермарк (германски: Stüdenitz-Schönermark) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)