Рајнсберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнсберг
Замок Рајнсберг
Замок Рајнсберг
Замок Рајнсберг
Грб на Рајнсберг
Рајнсберг во рамките на Германија
Рајнсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Градски единици 17
Градоначалник Јан-Питер Раѕ (ДХС)
Основни податоци
Површина 324,83 км2
Надм. височина 61 м
Население 7.948 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16831
Повик. бр. 033931
Портал www.rheinsberg.de
Местоположба на градот Рајнсберг во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 53°5′54″N 12°53′45″E / 53.09833° СГШ; 12.89583° ИГД / 53.09833; 12.89583Координати: 53°5′54″N 12°53′45″E / 53.09833° СГШ; 12.89583° ИГД / 53.09833; 12.89583

Рајнсберг (германски: Rheinsberg) — град во округот Источен Пригниц-Рупин, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Рин, околу 20 километри североисточно од Нојрупин и 75 километри северозападно од Берлин.

Историја[уреди | уреди извор]

Фридрих Велики, додека сè уште бил престолонаследник, уредил и се преселил во обновениот замок во Рајнсберг кратко по неговата венчавка во 1733 со Елизабета Кристина од Брауншвајг-Беверн. Во овој период имал зачестена комуникација со Волтер, бурни прослави со филозофи и музичари и напишал неколку дела за политичката теорија, вклучувајќи го Антимакијавели.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Мекдоно, Џил (1999). Фридрих Велики: Живот во декрети и писма. Њујорк: St. Martin's Griffin. стр. 98–129. ISBN 0-312-27266-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]