Шторбек-Франкендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шторбек-Франкендорф
Црква во Франкендорф
Црква во Франкендорф
Црква во Франкендорф
Шторбек-Франкендорф во рамките на Германија
Шторбек-Франкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Градоначалник Бернд Нојман
Основни податоци
Површина 42,23 км2
Надм. височина 44 м
Население 481 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16818
Повик. бр. 033920
Местоположба на Шторбек-Франкендорф во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 12°46′0″E / 52.96667° СГШ; 12.76667° ИГД / 52.96667; 12.76667Координати: 52°58′0″N 12°46′0″E / 52.96667° СГШ; 12.76667° ИГД / 52.96667; 12.76667

Шторбек-Франкендорф (германски: Storbeck-Frankendorf) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)