Прејди на содржината

Темницквел

Координати: 53°00′52″N 12°38′54″E / 53.01444° СГШ; 12.64833° ИГД / 53.01444; 12.64833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Темницквел
Црква во Нецебанд
Црква во Нецебанд
Црква во Нецебанд
Темницквел во рамките на Германија
Темницквел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Градоначалник Хелмут Браун
Основни податоци
Површина 65,47 км2
Надм. височина 60 м
Население 800 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16818
Повик. бр. 033924
Местоположба на Темницквел во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 53°00′52″N 12°38′54″E / 53.01444° СГШ; 12.64833° ИГД / 53.01444; 12.64833

Темницквел (германски: Temnitzquell) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)