Церниц-Лом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церниц-Лом
Црква во Церниц
Црква во Церниц
Црква во Церниц
Церниц-Лом во рамките на Германија
Церниц-Лом
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Градоначалник Јерг Кусеров
Основни податоци
Површина 36,97 км2
Надм. височина 33 м
Население 911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033973
Портал www.neustadt-dosse.de
Местоположба на Церниц-Лом во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°52′30″ N; 12°20′30″ E / 52.875° СГШ; 12.3417° ИГД / 52.875; 12.3417Координати: 52°52′30″ N; 12°20′30″ E / 52.875° СГШ; 12.3417° ИГД / 52.875; 12.3417

Церниц-Лом (германски: Zernitz-Lohm) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)