Меркиш Линден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меркиш Линден
Црква во Меркиш Линден
Црква во Меркиш Линден
Меркиш Линден is located in Германија
Меркиш Линден
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Градоначалник Детлеф Шолц
Основни податоци
Површина 43,92 км2
Надм. височина 44 м
Население 1.261 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16818
Повик. бр. 033920
Местоположба на Меркиш Линден во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°55′0″N 12°41′59″E / 52.91667° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.91667; 12.69972Координати: 52°55′0″N 12°41′59″E / 52.91667° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.91667; 12.69972

Меркиш Линден (германски: Märkisch Linden) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)