Прејди на содржината

Темництал

Координати: 52°52′39″N 12°37′50″E / 52.87750° СГШ; 12.63056° ИГД / 52.87750; 12.63056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Темництал
Средновековна кула
Средновековна кула
Средновековна кула
Темництал во рамките на Германија
Темництал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Темниц
Месни единици 6
Градоначалник Томас Фојгт (WG Temnitztal)
Основни податоци
Површина 51,95 км2
Надм. височина 38 м
Население 1.511 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033928
Портал www.amt-temnitz.de
Местоположба на Темництал во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°52′39″N 12°37′50″E / 52.87750° СГШ; 12.63056° ИГД / 52.87750; 12.63056

Темництал (германски: Temnitztal) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)