Бредин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бредин
Црква во Бредин
Црква во Бредин
Грб на Бредин
Бредин is located in Германија
Бредин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Градоначалник Рајнхард Нојман (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,74 км2
Надм. височина 44 м
Население 903 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033972
Портал www.neustadt-dosse.de
Местоположба на Бредин во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°52′59″N 12°13′0″E / 52.88306° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.88306; 12.21667Координати: 52°52′59″N 12°13′0″E / 52.88306° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.88306; 12.21667

Бредин (германски: Breddin) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)