Херцберг (Марк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херцберг
Црква во Херцберг
Црква во Херцберг
Херцберг (Марк) is located in Германија
Херцберг (Марк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Линдов
Градоначалник Михаела Волф
Основни податоци
Површина 18,57 км2
Надм. височина 46 м
Население 627 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16835
Повик. бр. 033926
Местоположба на Херцберг во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°53′59″N 12°58′59″E / 52.89972° СГШ; 12.98306° ИГД / 52.89972; 12.98306Координати: 52°53′59″N 12°58′59″E / 52.89972° СГШ; 12.98306° ИГД / 52.89972; 12.98306

Херцберг (германски: Herzberg) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)