Дрец (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрец
Црква во Дрец
Црква во Дрец
Грб на Дрец
Дрец (Бранденбург) is located in Германија
Дрец (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Месна заед. Нојштат
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Шиндлер (независен)
Основни податоци
Површина 64,43 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033970
Портал www.Gemeinde-Dreetz.de
Местоположба на Дрец во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Координати 52°47′59″N 12°28′0″E / 52.79972° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.79972; 12.46667Координати: 52°47′59″N 12°28′0″E / 52.79972° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.79972; 12.46667

Дрец (германски: Dreetz) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)