Линдов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линдов
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Линдов
Линдов is located in Германија
Линдов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц
Месна заед. Линдов
Градски единици 6
Градоначалник Волфганг Шверике (СДП)
Основни податоци
Површина 65,17 км2
Надм. височина 41 м
Население 3.030 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16835
Повик. бр. 033933
Портал www.lindow-mark.de
Местоположба на градот Линдов во рамките на округот Источен Пригниц
Карта
Координати 52°58′N 12°59′E / 52.967° СГШ; 12.983° ИГД / 52.967; 12.983Координати: 52°58′N 12°59′E / 52.967° СГШ; 12.983° ИГД / 52.967; 12.983

Линдов или службено Линдов (Марк) (германски: Lindow (Mark)) — град во округот Источен Пригниц-Рупин, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 14 километри североисточно од Нојрупин и 29 километри северозападно од Ораниенбург. Градот е сместен на теснец помеѓу езерата Гуделакско и Вуцско.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Денес, Линдов е составен од поранешните независни општини:

  • Банцендорф
  • Хинденберг
  • Келер кај Гранзе
  • Клостерхајде
  • Шенберг во Марк/Шенберг (Марк)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]