Досе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Досе
Dosse.png
Местоположба на Досе
Место североисточна Германија: Бранденбург, Саксонија-Анхалт
Должина 96 км
Извор североисточно од Мајенбург
53°19′39″ N; 12°16′51″ E / 53.3275° N; 12.28094° E / 53.3275; 12.28094Координати: 53°19′39″ N; 12°16′51″ E / 53.3275° N; 12.28094° E / 53.3275; 12.28094
Висина на изворот околу 85 м над мор. ниво
Утока Хафел кај Хафелберг
52°47′42″ N; 12°12′45″ E / 52.794928° N; 12.21254° E / 52.794928; 12.21254
Слив Елба
Одлив Хафел → Елба → Северно Море
Слив 1.268 км²
Паланки Витшток, Вустерхаузен
Dosse-bei-Wittstock-09-08-2008-154.jpg
Досе кај Витшток

Досе (германски: Dosse) — река во округот Источен Пригниц-Рупин во северозападниот дел на Бранденбург, Германија. Таа е десна притока на Хафел. Досе е долга 94 километри, а нејзиниот извор се наоѓа на границата помеѓу Мекленбург-Западна Померанија и Бранденбург, потекнувајќи од три мали потоци кои се соединуваат по четири километри. Главно тече кон југ, низ Витшток, Вустерхаузен и Нојштат на Досе, пред да се влие во Хафел близу Хафелберг во Саксонија-Анхалт. Вкупното сливно подрачје е 1.269 км².

На нејзините брегови во градот Витшток се случила Битката кај Витшток во 1636 помеѓу Шведска и сојузот помеѓу Светото римско царство и Саксонија во текот на Триесетгодишната војна.