Меркише Швајц

Координати: 52°34′01″N 14°00′00″E / 52.567° СГШ; 14.000° ИГД / 52.567; 14.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Меркише Швајц (германски: Märkische Schweiz) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Буков.

Општинската заедница се состои од следниве општини:

  1. Буков
  2. Гарцау-Гарцин
  3. Обербарним
  4. Рефелде
  5. Валдзиферсдорф

52°34′01″N 14°00′00″E / 52.567° СГШ; 14.000° ИГД / 52.567; 14.000