Плеса (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Плеса (германски: Plessa) е општинска заедница во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Плеса.

Општинската заедница Плеса се состои од следниве општини:

  1. Горден-Штаупиц
  2. Хоенлајпиш
  3. Плеса
  4. Шраден

Координати: 51°28′59″ N; 13°37′59″ E / 51.483° N; 13.633° E / 51.483; 13.633