Нојцеле (амт)

Координати: 52°04′59″N 14°37′59″E / 52.08306° СГШ; 14.63306° ИГД / 52.08306; 14.63306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојцеле во Бранденбург (земја)

Нојцеле (германски: Neuzelle) — општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Нојцеле.

Општинската заедница Нојцеле се состои од следниве општини:

  1. Лавиц
  2. Најсеминде
  3. Нојцеле

52°04′59″N 14°37′59″E / 52.08306° СГШ; 14.63306° ИГД / 52.08306; 14.63306