Прејди на содржината

Брисов (амт)

Координати: 53°22′59″N 14°04′01″E / 53.383° СГШ; 14.067° ИГД / 53.383; 14.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Брисов (Укермарк) (германски: Brüssow (Uckermark)) — општинска заедница во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Брисов.

Општинската заедница Брисов (Укермарк) се состои од следниве општини:

  1. Брисов
  2. Кармцов-Валмов
  3. Гериц
  4. Шенкенберг
  5. Шенфелд

53°22′59″N 14°04′01″E / 53.383° СГШ; 14.067° ИГД / 53.383; 14.067