Гериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гериц
Црква во Гериц
Црква во Гериц
Грб на Гериц
Гериц is located in Германија
Гериц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Брисов
Градоначалник Карла Шмит
Основни податоци
Површина 25,42 км2
Надм. височина 37 м
Население 801 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039851
Портал www.amt-bruessow.de
Местоположба на Гериц во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°25′0″N 13°55′0″E / 53.41667° СГШ; 13.91667° ИГД / 53.41667; 13.91667Координати: 53°25′0″N 13°55′0″E / 53.41667° СГШ; 13.91667° ИГД / 53.41667; 13.91667

Гериц (германски: Göritz) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)