Кармцов-Валмов

Координати: 53°22′0″N 14°04′0″E / 53.36667° СГШ; 14.06667° ИГД / 53.36667; 14.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кармцов-Валмов
Црква во Кармцов
Црква во Кармцов
Црква во Кармцов
Кармцов-Валмов во рамките на Германија
Кармцов-Валмов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Брисов
Градоначалник Бернд Лер
Основни податоци
Површина 31,86 км2
Надм. височина 62 м
Население 616 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039862
Портал www.amt-bruessow.de
Местоположба на Кармцов-Валмов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 14°04′0″E / 53.36667° СГШ; 14.06667° ИГД / 53.36667; 14.06667

Кармцов-Валмов (германски: Carmzow-Wallmow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)