Прејди на содржината

Митенвалде (Укермарк)

Координати: 53°11′00″N 13°40′00″E / 53.1833° СГШ; 13.6667° ИГД / 53.1833; 13.6667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Митенвалде
Црква во Митенвалде
Црква во Митенвалде
Црква во Митенвалде
Митенвалде (Укермарк) во рамките на Германија
Митенвалде (Укермарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Егберт-Вилхелм Ратке
Основни податоци
Површина 22,87 км2
Надм. височина 71 м
Население 365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039884
Портал www.amt-gerswalde.de
Местоположба на Митенвалде во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°11′00″N 13°40′00″E / 53.1833° СГШ; 13.6667° ИГД / 53.1833; 13.6667

Митенвалде (германски: Mittenwalde) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)