Нордвестукермарк

Координати: 53°23′N 13°40′E / 53.383° СГШ; 13.667° ИГД / 53.383; 13.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордвестукермарк
Црква во Нордвестукермарк
Црква во Нордвестукермарк
Црква во Нордвестукермарк
Грб на Нордвестукермарк
Нордвестукермарк во рамките на Германија
Нордвестукермарк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градоначалник Силвија Клингбајл
Основни податоци
Површина 253,14 км2
Надм. височина 80 м
Население 4.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039852, 039859
Портал www.gemeinde-nordwestuckermark.de
Местоположба на Нордвестукермарк во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°23′N 13°40′E / 53.383° СГШ; 13.667° ИГД / 53.383; 13.667

Нордвестукермарк (германски: Nordwestuckermark) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)