Тантов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тантов
Црква во Тантов
Црква во Тантов
Тантов is located in Германија
Тантов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Аксел Бекер
Основни податоци
Површина 35,38 км2
Надм. височина 18 м
Население 772 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16307
Повик. бр. 033333
Портал www.gartz.de
Местоположба на Тантов во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°16′00″ N; 14°20′00″ E / 53.2667° СГШ; 14.3333° ИГД / 53.2667; 14.3333Координати: 53°16′00″ N; 14°20′00″ E / 53.2667° СГШ; 14.3333° ИГД / 53.2667; 14.3333

Тантов (германски: Tantow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)