Прејди на содржината

Ангерминде

Координати: 53°02′0″N 14°00′0″E / 53.03333° СГШ; 14.00000° ИГД / 53.03333; 14.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангерминде
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Грб на Ангерминде
Ангерминде во рамките на Германија
Ангерминде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градски единици 24
Градоначалник Волфганг Краков (СДП)
Основни податоци
Површина 326,44 км2
Надм. височина 50 м
Население 13.637 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16278
Повик. бр. 03331
Портал www.angermuende.de
Местоположба на градот Ангерминде во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°02′0″N 14°00′0″E / 53.03333° СГШ; 14.00000° ИГД / 53.03333; 14.00000

Ангерминде (германски: Angermünde; полски: Węgryujście) — град во округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на Миндеското Езеро, 43 километри североисточно од Берлин. Неговата железничка станица е јазол за линиите до Пренцлау, Бад Фрајенвалде и Швет.

Преглед[уреди | уреди извор]

Населението во градот се движи околу 10.000 жители, но тоа е во постојан пад поради опаѓањето на неговата традиционална индустрија, емајлирање на садови. Во градот се наоѓаат неколку протестантски цркви, неколку училишта и неодамна обновениот историски плоштад со старото градско собрание. Сместен во околина богата со шуми во кои се наоѓа разновиден дивеч во историската област Укермарк, со неговите многубројни езера, денес, главно се потпира на приходите од туризмот.

Градот е познат и по победата на Фридрих Први во 1420 над Померанија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]