Прејди на содржината

Беркхолц-Мајенбург

Координати: 53°03′0″N 14°14′0″E / 53.05000° СГШ; 14.23333° ИГД / 53.05000; 14.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беркхолц-Мајенбург
Црква во Беркхолц-Мајенбург
Црква во Беркхолц-Мајенбург
Црква во Беркхолц-Мајенбург
Беркхолц-Мајенбург во рамките на Германија
Беркхолц-Мајенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Одра-Велзе
Градоначалник Герд Реглер
Основни податоци
Површина 11,53 км2
Надм. височина 25 м
Население 554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 03332
Портал www.amt-oder-welse.de
Местоположба на Беркхолц-Мајенбург во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°03′0″N 14°14′0″E / 53.05000° СГШ; 14.23333° ИГД / 53.05000; 14.23333

Беркхолц-Мајенбург (германски: Berkholz-Meyenburg) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)