Герсвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герсвалде
Герсвалде is located in Германија
Герсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Оливер Новацки
Основни податоци
Површина 96,79 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.588 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039887
Портал www.gerswalde-uckermark.de
Местоположба на Герсвалде во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°10′00″ N; 13°46′00″ E / 53.1667° СГШ; 13.7667° ИГД / 53.1667; 13.7667Координати: 53°10′00″ N; 13°46′00″ E / 53.1667° СГШ; 13.7667° ИГД / 53.1667; 13.7667

Герсвалде (германски: Gerswalde) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Герсвалде претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)