Оберукерзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберукерзе
Црква во Мелзов
Црква во Мелзов
Оберукерзе is located in Германија
Оберукерзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Петер Фајке
Основни податоци
Површина 84,91 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.635 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039863
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Оберукерзе во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°13′4″N 13°52′48″E / 53.21778° СГШ; 13.88000° ИГД / 53.21778; 13.88000Координати: 53°13′4″N 13°52′48″E / 53.21778° СГШ; 13.88000° ИГД / 53.21778; 13.88000

Оберукерзе (германски: Oberuckersee) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)