Грамцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамцов
Црква во Грамцов
Црква во Грамцов
Црква во Грамцов
Грамцов во рамките на Германија
Грамцов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Карл Хајман
Основни податоци
Површина 65,67 км2
Надм. височина 65 м
Население 1.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039861
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Грамцов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°13′00″ N; 14°00′00″ E / 53.2167° СГШ; 14° ИГД / 53.2167; 14Координати: 53°13′00″ N; 14°00′00″ E / 53.2167° СГШ; 14° ИГД / 53.2167; 14

Грамцов (германски: Gramzow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Грамцов претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)