Прејди на содржината

Рандовтал

Координати: 53°17′53″N 14°02′00″E / 53.298° СГШ; 14.0333° ИГД / 53.298; 14.0333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рандовтал
Црква во Рандовтал
Црква во Рандовтал
Црква во Рандовтал
Рандовтал во рамките на Германија
Рандовтал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Ева-Марија Христ
Основни податоци
Површина 63,71 км2
Надм. височина 55 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039857, 039862
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Рандовтал во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°17′53″N 14°02′00″E / 53.298° СГШ; 14.0333° ИГД / 53.298; 14.0333

Рандовтал (германски: Randowtal) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)