Шенеберг (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенеберг
Шенеберг (Бранденбург) is located in Германија
Шенеберг (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Одра-Велзе
Градоначалник Манфред Шредер
Основни податоци
Површина 45,38 км2
Надм. височина 65 м
Население 803 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16278, 16303
Повик. бр. 033338, 033335
Портал www.amt-oder-welse.de
Местоположба на Шенеберг во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°00′00″ N; 14°08′00″ E / 53° СГШ; 14.1333° ИГД / 53; 14.1333Координати: 53°00′00″ N; 14°08′00″ E / 53° СГШ; 14.1333° ИГД / 53; 14.1333

Шенеберг (германски: Schöneberg) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)