Пинов (Укермарк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пинов
Црква во Пинов
Црква во Пинов
Пинов (Укермарк) is located in Германија
Пинов (Укермарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Одра-Велзе
Градоначалник Удо Келер
Основни податоци
Површина 12,93 км2
Надм. височина 45 м
Население 889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16278
Повик. бр. 033335
Портал www.amt-oder-welse.de
Местоположба на Пинов во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°4′N 14°5′E / 53.067° СГШ; 14.083° ИГД / 53.067; 14.083Координати: 53°4′N 14°5′E / 53.067° СГШ; 14.083° ИГД / 53.067; 14.083

Пинов (германски: Pinnow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Одра-Велзе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)