Флит-Штегелиц

Координати: 53°10′00″N 13°49′00″E / 53.1667° СГШ; 13.8167° ИГД / 53.1667; 13.8167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флит-Штегелиц
Руини на црква во Флит
Руини на црква во Флит
Руини на црква во Флит
Флит-Штегелиц во рамките на Германија
Флит-Штегелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Хајнц Бетхер
Основни податоци
Површина 46,60 км2
Надм. височина 41 м
Население 516 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039887
Портал www.amt-gerswalde.de
Местоположба на Флит-Штегелиц во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°10′00″N 13°49′00″E / 53.1667° СГШ; 13.8167° ИГД / 53.1667; 13.8167

Флит-Штегелиц (германски: Flieth-Stegelitz) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)