Прејди на содржината

Пасов (Бранденбург)

Координати: 53°08′N 14°06′E / 53.14° СГШ; 14.1° ИГД / 53.14; 14.1
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасов
Црква во Пасов
Црква во Пасов
Црква во Пасов
Пасов (Бранденбург) во рамките на Германија
Пасов (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Одра-Велзе
Градоначалник Валтер Хенке
Основни податоци
Површина 51,33 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.445 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 033331, 033336
Портал www.amt-oder-welse.de
Местоположба на Пасов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°08′N 14°06′E / 53.14° СГШ; 14.1° ИГД / 53.14; 14.1

Пасов (германски: Passow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)