Укерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Укерланд
Грб на Укерланд
Укерланд is located in Германија
Укерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месни единици 11
Градоначалник Моника Бекер (независен)
Основни податоци
Површина 166,19 км2
Надм. височина 82 м
Население 2.579 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17337
Повик. бр. 039745, 039753, 039752
Портал www.uckerland.de
Местоположба на Укерланд во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°27′0″N 13°48′0″E / 53.45000° СГШ; 13.80000° ИГД / 53.45000; 13.80000Координати: 53°27′0″N 13°48′0″E / 53.45000° СГШ; 13.80000° ИГД / 53.45000; 13.80000

Укерланд (германски: Uckerland) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)